Textit, PertinaxCharakteristika

Dosky sú vyrobené z bavlnenej tkaniny ako výstuže a krezolformaldehydovej živice ako spojiva. Pre veľmi dobré mechanické a klzné vlastnosti sa používa na výrobu ložísk, ozubených kolies, obloženia klzných častí lisov, ťažkých vyššej hoblovacích strojov, rámových píl. Dobrá odolnosť voči slabým kyselinám aj pri teplote umožňuje jeho použitie ako konštrukčného materiálu pri stavbe strojov a zariadení pre výrobu syntetického hodvábu, galvanického pokovovania.


Použitie

Dobrá odolnosť voči slabým kyselinám aj pri vyššej teplote umožňuje jeho použitie ako konštrukčného materiálu pri stavbe strojov a zariadení na výrobu umelého hodvábu, galvanického pokovovania a pod. Výroba ložísk, ozubených kolies, kladiek, obloženie klzných častí lisov, ťažkých hobľovacích strojov, rámových píl, montážnych dosiek. Ďalej ako obloženie voči abrazívne či chemicky agresívnym látkam, alebo chemikáliám, vane, formy (odolné lúhom). Tiež modelár využije jeho vlastností pre svoje technické modely.


Opracovanie

Dosky sa môžu opracovávať rezaním, sústružením, frézovaním, vŕtaním. Sú dobre deliteľné vodným lúčom, možnosť krivkových tvarov s primeranou pevnosťou. Dajú sa tiež zlepovať klasickým dvojzložkovým epoxidovým lepidlom, lepené spoje však nesmie byť neúmerne namáhané.